دخــانيات

زندگي با يك فرد سيگاري به منزله مصرف مستقيم سالانه 80 نخ سيگار است و استنشاق غيرداوطلبانه دود ناشي از سوختن سيگار،‌ به معني سيگاري تحميلي بودن است.
بر اساس اطلاعات مستند،‌ حتي بوي سيگار نيز مي تواند به اطرافيان فرد سيگاري آسيب برساند و دودي كه از كناره سيگار به محيط وارد مي شود بسيار خطرناكتر از دود استنشاقي سيگار است.
‌ حرارت بسيار بالاي نوك سيگار در مقايسه با فيلتر خطرناك تر بوده و همچنين دودي كه وارد ريه فرد مي شود با مرطوب شدن و تغيير دما شرايطي را براي ايجاد مواد شيمياييي جديد و مضرتر از دود اوليه فراهم مي كند.
ريه هاي افراد غير سيگاري كه در كنار فرد سيگاري زندگي مي كنند به مراتب عملكرد ضعيف تري نسبت به افراد سالم غير سيگاري دارند و همچنين قرار گرفتن در معرض دود سيگار، خطر بيماري هاي تنفسي را در بالغين تا حدود 25 درصد و در بچه ها تا حدود 50 تا 100 درصد افزايش خواهد داد.
دود مواد دخاني كه بر روي وسايل شخصي، وسايل اطراف و يا بر بدن و لباس فرد مصرف كننده باقي مانده است بسيار خطرناك است، اطلاعات اندك مردم از اين موضوع  باعث آسيب رساني ناخواسته به ديگر افراد به خصوص كودكان مي شود.
 طبق آمار سازمان بهداشت جهاني بيش از 30 درصد بيماري هاي قلبي و عروقي و يك سوم بيماري هاي تنفسي در بين سيگاري هاي تحميلي ايجاد مي شود و همچنين ميزان بروز سرماخوردگي، عفونت گوش مياني،‌ گلو درد، سرفه و گرفتگي صدا در كودكاني كه والدين سيگاري دارند بيش از كودكان داراي والدين غير سيگاري است.
 
 
آمار مرگ‏ و مير ناشي از دخانيات در ايران

 سالانه پنج ميليون نفر در جهان و 50 هزار نفر در ايران بر اثر استعمال دخانيات جان خود را از دست مي دهند. سالانه 1740 ميليارد تومان در اثر مصرف دخانيات دود مي شود و 3480 تا 5220 ميليارد تومان در سال صرف درمان بيماري هاي ناشي از مصرف دخانيات مي شود . مصرف سيگار از عوامل تاثير گذار مهم در ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي، سرطان به ويژه سرطان ريه ، آسم در کودکان و ساير بيماري ها مي باشد.             
   
در حال حاضر يک ميليارد و 300 ميليون نفر از جمعيت جهان سيگاري هستند که 84 درصد آنها در کشورهاي در حال توسعه از جمله ايران است.

شبکه بهداشت ودرمان شهرستان طبس

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1394-11-14 10:24        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ     
 
تمامی حقوق این سایت متعلق به واحد غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز می باشد
استفاه از مطالب باذکر منبع بلامانع است