بيش از دوكيلو در ماه وزن كم نكنيد/حذف وعده غذايي راه خوبي براي لاغري نيست
كاهش بیش از دوکیلوگرم وزن در ماه، به ارگان‌های دیگر بدن آسیب خواهد زد. بنابراين مردم فریب تبلیغات سوء رسانه‌های مختلف را نخورند، زیرا این روش‌ها حتی اگر هم جواب بدهند، با آسیب‌های بعدی همراه خواهند بود.
اضافه وزن و چاقی، زمینه‌ساز بسیاری از بیماریها هستند بروز بیماری‌های متابولیک و غیر متابولیکی از جمله دیابت، فشارخون، اختلال چربی، خون اختلالات تنفسی گوارشی مثل کبد چرب، بیماری‌های قلبی-عروقی بویژه سکته‌های قلبی و مغزی و علاوه بر آن، استعداد ابتلا به برخی سرطان‌ها مثل سرطان روده و نیز سرطان پستان در افراد چاق شیوع بیشتری دارند.
تخریب مفاصل به صورت آرتروز بویژه در زانوها را از جمله عوارض اضافه وزن توصیف کرد و افزود: با افزایش بی رویه وزن، در زنان چاق، اختلالات هورمونی نیز به وجود می‌آید که از جمله آنها بیماری پلی‌کیستیک تخمدان را می‌توان نام برد. این بیماری به علت اختلال در تخمک‌گذاری باعث اختلال در سیکل‌های ماهیانه و بعضا عدم تخمک‌گذاری و ناباروری در زنان چاق می شود.
رژیم غذایی باید حاوی مواد غذایی کم کالری و کم حجم باشد، مواد قندی و چربی‌ها پرکالری هستند و لازم است که افراد چاق   بر نامه غذایی لازم و مناسب را زیر نظر متخصصین و یا کارشناسان تغذیه طراحی و به اجرا در آورند. البته حذف وعده غذایی راه خوبی برای کاهش وزن نیست، همچنان که رژیم خود سرانه و افراط در سرعت‌دهی به کاهش وزن نیز مضر بوده و حداکثر دوکیلوگرم درماه کاهش وزن مناسب است، زیرا بیش از دوکیلوگرم کاهش وزن در ماه، به ارگان‌های دیگر بدن آسیب خواهد زد.
تبلیغات سوء رسانه‌های مختلف که داروها و روشهای مختلفی را برای کاهش وزن توصیه می کنند این روش‌ها حتی اگر هم جواب بدهند، با آسیب های بعدی همراه خواهند بود.
دلشاد تصریح کرد: علت چاقی تنها پرخوری و کم تحرکی نیست. چاقی بیشتر در فردی بروز می‌کند که زمینه ژنتیکی آن را دارد. آلودگی هوا و آلاینده‌های محیطی که از کارخانجات صنعتی وارد محیط می‌شوند، از جمله عوامل چاقی‌زا هستند. فردی که زمینه ژنتیکی دارد، اگر در این فضاهای آلوده زندگی کند، استعداد چاقی‌اش بیشتر می‌شود.
برای درمان مناسب چاقی در وهله اول یافتن دلیل چاقی فرد می باشد. مصرف برخی داروها مثل داروهای ضدافسردگی، هورمونی و یا وجود برخی بیماری‌ها مثل کم کاری شدید تیروئید و به طور کلی برخی اختلالات ژنتیکی می توانند از علل چاقی باشند.
در برخورد با فرد چاق باید عوامل زیادی بررسی شود و اگر علت، بیماری خاصی نباشد، بر حسب شدت چاقی، با بهره گیری از راه‌های مختلف درمان چاقی   را آغاز نمود. البته برای تمام افراد چاق صرف نظر از شدت چاقی، توصیه به فعالیت فیزیکی و اجتناب از پرخوری، جزو نکات عمومی است. بین 30تا60 دقیقه ورزش در روز برای این افراد کافی است و در مجموع حدود 150 دقیقه در هفته و با تداوم برای همه افراد باید انجام بگیرد

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1394-11-14 11:30        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ