سرطان ریه
سرطان ریه که در بین آقایان شیوع بیشتری نسبت به خانم‌ها دارد یکی از کشنده‌ترین انواع سرطان است که مرگ و میر ناشی از آن در جهان، از مجموع مرگ و میر ناشی از سرطان‌های پروستات، سینه و روده بیشتر است
.
علایم

تنگی نفس و دردهای شدید و دایم در ناحیه قفسه سینه
گرفتگی صدا
خس خس کردن سینه
کم اشتهایی و کاهش وزن شدید
ورم صورت و گردن
سرفه‌های زیاد و شدید و دفع خون به همراه سرفه‌ها
و با پیشرفت سرطان و حاد شدن آن، علاوه بر افزایش درد،‌حتی ممکن است منجر به شکستگی استخوان‌ها هم بشود.

علل

علاوه بر موضوع وراثت که عامل اصلی انتقال انواع سرطان‌ها محسوب می‌شود، ابتلا به سرطان ریه وابستگی زیادی به رفتارها، محیط زندگی و حتی نوع شغل افراد دارد.
اصلی‌ترین عامل در افزایش احتمال ابتلا به سرطان ریه، استعمال دخانیات است و تفاوتی نمی‌کند که دخانیات به صورت سیگار، سیگار برگ، پیپ، قلیان یا هر شکل دیگر باشد.
هر قدر مدت زمان کشیدن سیگار طولانی‌تر باشد، احتمال ابتلا به این بیماری افزایش می‌یابد. عجیب این که سیگار ریسک ابتلا به این نوع سرطان را در مردان دو برابر نسبت به زنان بیشتر می‌کند یعنی اگر یک خانم روزی یک پاکت سیگار بکشد، ریسک ابتلا به این بیماری در او ۱۲ درصد افزایش می‌یابد ولی برای یک آقای سیگاری با همین میزان استعمال دخانیات، ریسک ابتلا در وی ۲۲ درصد رشد می‌کند.
مقایسه وضعیت ریه سالم و سرطانی
بسیار مشاهده شده که فردی سیگار نمی‌کشد اما در محیطی زندگی یا کار می‌کند که در معرض دود سیگار قرار دارد. این نوع محیط‌های ناسالم و آلوده احتمال ابتلا را بین ۲۵/۰ تا ۴۵/۰ درصد افزایش می‌دهد.
افرادی که بنا به ضرورت شغلی، با پنبه‌های نسوز تماس دایم داشته یا در معرض تشعشعات رادیواکتیو هستند ریسک ابتلا در این افراد ۲ تا ۳ برابر افزایش می‌یابد.

پیشگیری

بهترین شیوه پیشگیری، توقف استعمال دخانیات است و البته قرار دادن ورزش منظم در برنامه زندگی،‌ خوردن میوه جات و سبزیجات و به طور کلی اصلاح شیوه تغذیه و زندگی بسیار می‌تواند در پیشگیری از انواع سرطان موثر باشد.

سایت همشهری
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1396-4-3 10:21        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ     
 
تمامی حقوق این سایت متعلق به واحد غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز می باشد
استفاه از مطالب باذکر منبع بلامانع است