دراواخر قرن بیستم میلادی وآخرین سالهای هزاره دوم تغییرات گسترده در شیوه زندگی مردم وپدیده صنعتی شدن جوامع وهمچنین با ارتقای سطح بهداشت عمومی وکنترل بیماریهای عفونی  تغییر روند اپیدمیولوژیک بیماریها به سمت بیماریهای مزمن غیر واگیر موجب رشد چشمگیر شیوع دیابت نوع 2گردید.تعداد بیماران دیابتی جهان که در سال 1985 در حدود 30میلیون نفر بود تنها طی مدت 15 سال به بیش از 140 میلیون نفر رسید .پیش بینی میشود جمعیت مبتلایان به دیابت در جهان تا سال 2030 میلادی از مرز نیم میلیارد نفر هم بگذرد.طی این مدت به دلیل اقدامات پیش گیرانه و آگاهی عمومی میزان افزایش تعداد بیماران در جوامع توسعه یافته کمتر از 50 درصد خواهد بود در حالی که این مقدار درجوامع در حال توسعه بیش از170 درصد افزایش خواهد یافت عوامل مسبب این وضعیت بهبود میزان امید به زندگی وافزایش سن متوسط جامعه وزندگی صنعتی و شهر نشینی است که موجب تغییر شیوه زندگی (Life style)مردم میشود.
 
درحال حاضر دیابت چهارمین علت مرگ ومیر در کشورهای دنیا ازجمله منطقه خاورمیانه است وکشور ما نیز ازاین آمار مرگ ومیر مستثنی نمی باشد.برهمین اساس نیاز به پیشگیری و کنترل دیابت و ازهمه مهمتر آموزش و آگاهی دادن مردم از عوامل ایجاد خطر از ضروریات میباشد.
 
دیابت شایع ترین بیماری مزمن غیرواگیر است که به عنوان یک معضل عمده بهداشتی در سراسر جهان به شمار    می رود. با توجه به آمار و روند رو به افزایش دیابت در سراسر جهان، آن را به عنوان یک "همه گیری خاموش" لقب داده اند که مسئول 9 درصد کل مرگ ها در جهان می باشد. مبتلایان به دیابت 2 تا 4 برابر بیشتر از غیردیابتی ها در معرض ابتلا به عوارض قلبی و عروقی بوده و 2 تا 5 بار بیشتر دچار مرگ می شوند. این بلای قرن اخیر، با شیوعی رو به افزایش، ازدیاد 122 درصدی جمعیت مبتلایان تا سال 2025، ایجاد هزینه های تخمین ناپذیر با عوارض حاد، کوتاه مدت و دیررس، مانند: بیماری های قلبی، افزایش فشارخون، انواع نارسایی قلبی، مشکلات قرنیه چشم، مشکلات عصبی، اختلالات کلیوی، پای دیابتی و ... تمامی اعضاء و دستگاه های بدن را درگیر می کند. میزان شیوع دیابت با افزایش سن، افزایش می یابد. علت عمده افزایش سریع این بیماری، افزایش چاقی و سبک زندگی کم تحرک در کودکان و بزرگسالان است. مهمترین علامت دیابت، بی‌علامتی است و تا زمانی که تاثیرات مخرب خود را در بدن انسان شروع نکرده باشد، هیچ علامت خاصی از این بیماری دیده نمی‌شود.به نظر متخصصین فیزیولوژی ورزش , دیابت درمان قطعی ندارد؛ اما روش‌های موثری برای کنترل خوب و پیشگیری از بروز عوارض وجود دارد. مشخصه این بیماری اختلال در متابولیسم کربوهیدرات ها، چربی و پروتئین هاست که ناشی از کمبود نسبی یا مطلق میزان انسولین و یا مقاومت نسبت به اثرات انسولین می باشد. انواع مختلف دیابت براساس تقسیم بندی فعلی سازمان جهانی بهداشت ؛ دیابت نوع I، دیابت نوع II، انواع اختصاصی دیابت ناشی از اختلالات اندوکرینی، داروها و اختلالات ژنتیک و دیابت بارداری است.
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1394-10-30 11:30        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ